YEREL YÖNETİMLER YEREL POLİTİKA İZMİR GÜNCEL SPOR POLİTİKA DİĞER

TFF, EURO 2024 için aday statları açıkladı
TFF, EURO 2024 için aday statları açıkladı

Hükümet'ten vize krizi açıklaması
Hükümet'ten vize krizi açıklaması

Erdoğan: ABD bunu nasıl izah edecek
Erdoğan: ABD bunu nasıl izah edecek

Semih Özakça ve Nuriye Gülmen için flaş karar
Semih Özakça ve Nuriye Gülmen için flaş karar

Yıldırım'dan istifası istenen başkanlarla ilgili açıklama
Yıldırım'dan istifası istenen başkanlarla ilgili açıklama

HABERLER>EKONOMİ
17 Nisan 2017 Pazartesi - 11:29

İzmir iş dünyası 'Artık ekonomi konuşulsun' diyor

İzmir iş dünyası referandum sandığından yüzde 51.4 ile ‘evet’ oylarının çıkması ile geçilen yeni sistemi değerlendirdi.

İzmir iş dünyası  Artık ekonomi konuşulsun  diyor
Facebook'ta Paylaş Twitte'da Paylaş Google+'da Paylaş Haberi Yazdır Arkadaşına Gönder Metni küçült Metni büyüt

İzmir iş dünyası anayasa değişikliği halk oylamasının sonucunu değerlendirdi. İş dünyası artık gündemin siyaset değil ekonomi olması gerektiği görüşünde birleşti.

Anayasa değişikliği halk oylamasının tamamlanmasının ardından İzmir'de iş dünyasından açıklama geldi. Ege Bölgesi Sanayi Odası, (EBSO) İzmir Ticaret Odası (İTO) İzmir Ticaret Borsası (İTB) Ege Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) İzmir şubesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi sonucun hayırlı olmasını diledi.

"ARTIK EKONOMİ KONUŞULMALI"

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, son yıllarda ülkemizin, tarih sayfalarına geçen olaylara tanıklık etmeye devam ettiğini belirterek, 16 Nisan’da gerçekleşen referandumu sonrası Türkiye tarihinde yeni bir sayfa daha açıldığını kaydetti. 

Yorgancılar, referandum sonucuna ve halkın kararına saygı duymak gerektiğini belirterek, "Referandum nedeniyle Türkiye'de uzun süredir konuşulmayan bir konu var. Bu referandumdan dolayı ekonomi konusu konuşulmuyor. Bunun artık gündeme gelip, hedeflediğimiz ihracat seviyeleri, üretim seviyelerine ulaşmamızı sağlayacak, işsizliği ortadan kaldıracak çalışmaların ortaya çıkması gerekiyor" diye konuştu.

Yorgancılar şunları söyledi, “Türk milleti gelişmiş ülkelerin oldukça üzerinde yüzde 85 katılım oranı ile demokratik hakkına sahip çıkmıştır. Halkımızın sağduyusuna ve kararına sonuna kadar saygılıyız.  Artık referandumu geride bıraktık ve sonuçların Türkiye için hayırlı olmasını diliyorum. Bu topraklarda yaşamaktan sonsuz mutluluk duyan, Vatanını, milletini seven, birlikte üreterek büyüyeceğimize inanan bir işadamı olarak referandum sonrasına dair beklentilerim şöyle: Artık ülkemizde ekonomiyi, ihracatı, turizmi, katma değerli üretimi ve diğer ana konularımızı çözüme kavuşturma zamanıdır. Artık, potansiyelinin çok altında büyüyen, genç nüfusuna istihdam yaratmada zorlanan, yabancı yatırımcıların gelmekte çekindiği güzel ülkemizi yeniden ayağa kaldırma zamanıdır. Ve artık Türkiye için oluşturulan sınırlarımız dışındaki olumsuz algıyı düzeltme, uluslararası politikamızda iyileşme yapma zamanıdır. Yani, el ele verip, eksiklerimizi tamamlama, sorunlu taraflarımızı onarma şansına sahibiz. Mesele sadece iç siyasetin istikrar meselesi değildir. Mesele, ekonomiden, uluslararası politikaya kadar milletimizin hak ettiği, ülkemizi geleceğe taşıyacak, hedeflerini gerçekleştirecek adımların bir an evvel atılmasıdır. Mesele, özellikle son birkaç yıldır toplumsal huzuru bozulan, iç ve dış güçlerin etkisiyle birliktelik zemini kaydırılmak istenen Türkiye’nin iç barışı ve huzurunun yeniden sağlanması meselesidir. Ekonomide göstergeleri dikkate alarak, siyaseti gündemimizden çıkarmak ve ekonomiye odaklanmaktan başka çaremiz yoktur. Tüm kesimler şunu kabul etmelidir ki, iş dünyasının adım atmasını engelleyen belirsizlik dağılmıştır. Herkes işine odaklanarak, daha çok çalışmak, daha çok üretmek zorundadır.”

"GÜNDEMİMİZ SEÇİM VE SANDIK DEĞİL"

Referandumun çok büyük bir katılım ile gerçekleştiğini belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Vatandaşın tercihine saygılıyız. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Artık referandum sürecinde içeride ve dışarıda, kırılan - dökülen ilişkileri tekrar gözden geçirerek düzeltmenin zamanıdır diye düşünüyoruz. Birlik ve beraberliğe, kutuplaşmadan uzaklaşmaya ihtiyacımız var. Bugünden itibaren ekonomi ele alınmalı, ekonomideki sıkıntılara, bekleyen sorunlara çözüm üretilmeli. 2019 seçimleri hemen kısa sürede gündemimize girmemeli. Gündemimiz seçim veya sandık değil, daha fazla üretim, daha fazla istihdam olmalı ki tekrar istediğimiz yüksek büyüme oranlarına ulaşalım" dedi.

SEÇMEN KONSENSÜSÜN GÖZETİLMESİ MESAJINI VERMİŞTİR

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, halkoylamasına yüzde 87’nin üzerinde bir katılım ile Türkiye'nin demokrasiye olan inancını bir kez daha ortaya koyduğunu belirterek, "Daha önce de söylediğimiz gibi biz, küresel krizden sonra yavaşlasa da ve hatta son bir yılda geriye gitse de bu ülkenin hâlâ satın alınacak bir hikayesi olduğuna inanıyoruz. İçe kapanmanın ve korumacılığın yükseldiği, yabancı düşmanlığının arttığı, medeniyetler çatışmasının körüklendiği distopik bir iklime rağmen parlak bir gelecek umudunu canlı tutuyoruz" diye konuştu.

Bugünden itibaren yeni bir reform sürecinin başlaması gerektiğini söyleyen Kestelli, "Seçmen, atılacak adımlarda toplumsal konsensüsün gözetilmesi gerektiği mesajını net olarak vermiştir. Türkiye gibi büyük idealleri olan bir ülkenin bu bilinçle hareket etmesi şarttır. İş dünyası olarak biz, daha müreffeh bir ülke hedefi için dün olduğu gibi yarın da canla başla çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

"SİYASETÇİLER TANSİYONU DÜŞÜRMELİ"

Referandum tercihi ne olursa olsun herkesin görüşünün değerli olduğunu belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, referandum sonrasında çoğunluk-azınlık ayrımına gidilmeden her kesimin beklentileri ya da endişeleri dikkate alınarak bir yol izlenmesi gerektiğini söyledi. Siyasetçilerden tansiyonu düşürmelerini beklediklerini belirten Öztürk, "Büyük Önder Atatürk'ün çizdiği yolda ülkemizin kalkınma çabasına hız vermelerini istiyoruz. Halkın tercihlerine başvurulduğu seçim sandıkları elbette önemlidir. Ancak sandıklar kapandıktan sonra ülkemizin tek gündemi siyaset olmamalıdır. Artık geleceğe doğru bakmalıyız. Çocuklarımıza iyi bir eğitim sunmak, gençlerimize istihdam sağlamak, Türkiye'yi dünya ekonomi liginde daha üst sıralara çıkarmak ana hedefimiz olmalıdır. İktidarıyla muhalefetiyle tüm siyasi partilerin referandum dönemindeki tartışmaları bir yana bırakıp, ekonomi odaklı yeni bir uzlaşma ve kardeşlik dönemini başlatması en büyük beklentimizdir" diye konuştu.

"BİRİKEN ÜLKE SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ"

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, ise referandum sonucunu tartışmak yerine biriken ülke sorunlarına çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin gerçek gündemine dönülmesi gerektiğini ifade eden Akgerman, "AB ilişkileri, ekonomik darboğazın yarattığı işsizlik, yapboza dönen eğitim sistemi, yargının tüm kesimlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde etkin hale getirilmesi gibi sorunlar çözüm bekliyor. Korku ile milletimiz huzur bulamaz. Üretken ve rekabetçi olamaz. Gerçekleşen referandum ile yürürlüğe girecek olan yeni yönetim sisteminin mevcut sorunları aşabileceğine dair kaygılara sahibiz" dedi.

"VAAT EDİLEN EKONOMİK GELİŞMELERİN GERÇEKLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ"

Türk halkının verdiği kararın demokrasi çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Akgerman, Türkiye’de siyasi istikrar ile birlikte ekonomik istikrarın da yakalanması gerektiğine vurgu yaparak, "Demokrasinin temeli azınlığın haklarının korunmasıdır. Bunun içinde siyasi mekanizmanın demokrasinin temellerini işleyerek halkı kucaklaması gerekmektedir. Halk ile siyasal birimler uyum sağladığında ekonomide de toparlanma olacaktır. Ancak fikirlerin değil kısır hamasetle boşa geçen günler sonunda çoğulculuğun olmadığı yerde sorunlar aşılmaz. Seçimler öncesinde vaat edilen ekonomik gelişmelerin gerçekleşmesini bekliyoruz. Başta yapısal reformlar olmak üzere atılacak adımlar ile sağlanacak ekonomik istikrar toplumsal huzuru da beraberinde getireceği için siyaset mekanizmasının bu süreçten sonra ekonomik düzenlemelere odaklanmasını bekliyoruz. Sonuçların bıçak sırtı çıkması siyasete bir mesajdır. Önümüzdeki senelerde istikametimiz olumlu yönde gelişmez ise dün geceki sonuçların pek anlamı kalmayacaktır" dedi.

YENİ DÖNEMDE HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ EKONOMİ OLMALI 

Türkiye'de 58 milyon seçmenin oyladığı anayasa referandumuyla ilgili sonuçların ardından EGİAD da ilk değerlendirmesini yaptı. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, yeni dönemde Türkiye gündeminin artık ekonomiye odaklanması gerektiğini dile getirdi. Ekonomiye ilişkin ilk yapılması gerekenleri 5 adımda toparlayan EGİAD Başkanı İlter,     beklenti ve önerilerinin arasında istikrarın önemine de yer vererek, “16 Nisan Referandumunda halk tercihini yapmıştır. Sonucun ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyoruz. Yeni dönemde en çok ihtiyaç duyacağımız şey yürütmenin tek elde toplanması ile birlikte istikrarlı politikaların izlenmesidir. Bu politikaların içinde de ekonomi politikaları öncelikli olmalıdır. Yerel ve küresel krizlere dirençli bir ekonomi, sanayide dönüşüm, sağlıklı ve kapsayıcı büyüme, gelir dağılımındaki adaletsizliklerin önlenmesi ve işsizlik sorununun çözümüne yönelik tedbirler öncelikli gündem maddeleri olmalıdır” dedi. EGİAD Başkanı İlter Türkiye’nin kronik yapısal sorunlarının giderek derinleştiğini de belirterek ” Bu sorunları çözmeden dünya ekonomisi ile entegre olmak ve küresel rekabete uyum sağlamak mümkün değildir.  Ekonominin yanı sıra eğitim sisteminde köklü reformlar yaparak rekabetçi, girişimci ve yenilikçi bireyler yetiştirmeye önem verilmelidir. Artık ucuz işgücüne dayalı sanayi politikaları ile dış pazarlarda rekabet üstünlüğünün sürdürülmesi çok zorlaşmıştır. Türkiye hızla eğitim sistemini bu gerçeğin ışığında değiştirmelidir. Yeni nesilleri Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik gibi pozitif bilimlerin yönlendirdiği bir eğitim sistemi ile geleceğe hazırlamalıyız” dedi.

EGİAD’dan yapılan açıklamada, referandum sonucuna göre halkın bir bölümünün güçlü bir biçimde daha fazla demokrasi, daha iyi yaşam koşulları, daha fazla adalet ve özgürlük yönünde mesajlar verdiği de belirtilerek,  “İktidarı ve muhalefeti ile siyaset kurumu halkın verdiği mesajı iyi değerlendirmeli ve ülkemizde toplumsal barışın yeniden tesis edilmesi, hukukun üstünlüğünün koşulsuz uygulanması ve devlet yapısının zararlı tüm oluşumlardan korunması sağlanmalıdır.” denildi.

"KÖKLÜ ÇÖZÜMLERE OLAN İHTİYACIMIZ DOĞRULANMIŞ OLDU"

MÜSİAD İzmir Başkanı Ümit Ülkü,  referandum sonucunda tek kazananın millet olduğunu vurgulayarak, "Milletimiz geleceğine sahip çıktı ve istikrar ve güven için sistem değişikliğine 'Evet' dedi. Milletin kararına saygı duyuyor ve teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin geleceğinin oylandığı bu referandumda, artık belirsizlikle, siyasette vesayetle, toplumda düşmanlıkla, ekonomide gerilemeyle, hukukta adaletsizlikle ve uluslararası kamuoyunda itibarsızlığa neden olan darbelerle, muhtıralarla ve müdahalelerle kaybedecek zamanının olmadığını, köklü çözümlere ihtiyacımız olduğunu milletimiz bu kararı ile doğrulamıştır" dedi.

ÖNCEKİ HABER   SONRAKİ HABER
Minik sporcuların madalya sevinci
 
Göztepe kritik virajda
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABARLER
İki belediyeye turizmci övgüsü
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, ...
Sezonun ilk kirazı çıktı... El yakıyor
Manisa'nın Şehzadeler İlçesi Sancaklı Bozköy Mahallesi'nde sezonun ilk ...
Çalışma hayatında 6 yeni düzenleme!
Referandumdan sonra iş hayatından birçok çalışma yapılmaya devam edecek. ...
 
Pegasus dev satış için düğmeye bastı
Pegasus Havayolları, Air Berlin'in elinde bulunan yüzde 29.51 oranındaki ...
Limanlara 'Paket' öneri
Yaşar  Üniversitesi Denizcilik Topluluğu'nun Denizcilik Haftası nedeniyle ...
Ulaşımda deniz uçağı dönemi
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım şirketi Burulaş tarafından Bursa ...
 
Asgari ücretlinin primi devletten
687 sayılı KHK ile getirilen prim desteğinin detayları belli oldu. Genelgeye ...
TÜDAŞ yeniden açılacak
İzmir'in Tire ilçesinde 1986 yılında halkın katkılarıyla kurulan ve sürdürülemeyip ...
Dolar güne düşüşle başladı
Dolar/TL uluslararası piyasalarda güne 3,64, euro ise 3,89 seviyesinden ...
 
SOSYAL MEDYADA EGE POSTASI
ARŞİV
YAZARLAR
Mithat Umutoğulları
Akşener hareketi başlamadan biter!
Mithat Umutoğulları
Halit Tunç
Oda seçimlerini ertelenmesi ne anlama geliyor?
Halit Tunç
Yakup Uykutalp
Huzurla bekleyen umutlar...
Yakup Uykutalp
Mustafa Ali Fırtına
Sandık
Mustafa Ali Fırtına
Hüseyin Günlü
'46 Demokratı Kazancı Halil'
Hüseyin Günlü
RÖPORTAJLAR
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
Soylu'dan 10. Köy'de gündem yaratan açıklamalar
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
'CHP'de tek adam sultası bitiyor'
Egepostası ile Gündem’de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak’
Egepostası ile Gündem'de çarpıcı açıklamalar: ‘CHP ya bir  yol bulacak ya bir yol açacak'
Nakçı’nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Nakçı'nın 'Yıldırım' eleştirisi stüdyoyu karıştırdı!
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
Karabağlar analizi: Başkanın önünde düğmeni iliklersen…
ANKET
Yeni sitemizi nasıl buldunuz!
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA EGE POSTASI
ÇOK YORUMLANANLAR
TWITTER'DA EGE POSTASI
EGE POSTASI
Ege Postası
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri