Aksünger'den parti içi mesaj yağmuru!

16 Mayıs 2016 Pazartesi   12:20

EGE POSTASI - CHP Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Eski Milletvekili Erdal Aksünger, Ege Postası'nı ziyaret etti.

CHP'DE LİDERLİK SORUNU YOK

Ege Postası Genel Yayın Yönetmeni Sercan Avcı'yla sohbet eden Aksünger, parti içi mesajlar verdi.

CHP'de Genel Başkan sorunun olmadığının altını çizen Aksünger, " Son seçimde 1980 sonrası partinin en yüksek oyu alındı.  Daha önce 1989'da, SHP döneminde 27.1 sol ve sosyal demokratların Türkiye'de aldığı en yüksek oydu...Orada Kürt siyasi hareketi de vardı. Bu unutuluyor. Şuan Kürt siyasi hareketi yüzde 10 barajının üstünde. CHP 25-26'da...Türkiye'de dramatik bir travma  var. Ötekileştirmeler, kamplaşmalar söz konusu...CHP Türkiye'de muhalefet görevini elinden geldiğince yapıyor. Parti içinde muhalif duran arkadaşlarımızın şu soruyu yanıtlaması lazım. Siz ne yapıyorsunuz? Ben de partide haksızlığa uğradım ama hiç kötü düşünmedim. Eksik yaptığım farklı yaptığım  şeyler vardı belkide...Siz ne yapıyorsunuz? diye sorarlar adama. Liderlik sorunu CHP'de bence yok. Önümüzdeki süreç ne getirir bilemem. İyi niyetli çalışkan bir genel başkanımız var. Bazı şeylerde eksiklikler oluyorsa iyi niyetinden. Bizim görevimizde bunu törpülemek zaten. Ben partim nasıl daha iyi olur diye çalışıyorum. Bence herkes şapkasını önüne koysun. Yerelde ve genelde biz daha iyi ne yapabilirizi içselleştirmemiz lazım" dedi.

 

ÇÖZÜMÜN ADRESİ LİYAKAT!
Parti içi en önemli sorun olarak iç iktidar refleksini gösteren Aksünger, çözüm reçetesi için Liyakat (Yeterlilik, uygun olma) sistemini gösterdi. Aksünger, ortak hedefe gidebilmek için öncelikle parti içinde liyakatın oturması gerektiğini ifade etti. 

Aksünger, şunları söyledi;

" Diğer partiler inanç sömürü üstünden milliyetçilik üstünden siyaset yapıyor. Bu kolay...Sol sosyal demokrat siyaset yapmak her babayiğidin harcı değil. Anlatmaktan geçiyor. İç iktidar refleksi...Genelde de yerelde de sıkıntı bu. Bunun aşılması gerek. Tabandan tavana liyakat nasıl sağlanır nasıl kurumsallaşır bunla uğraşıyoruz. Partide son 1 senedir  liyakat sistemiyle uğraşıyoruz. Bir belediye başkanı, meclis üyesi işini düzgün yapıyor mu?Bir milletvekili kriterlerin hepsini yapabiliyor mu? İl başkanları, PM üyeleri hepsi için geçerli bu sistem. Mesele liyakatın kendisi...Aşağı liyakat oturdu mu liderinde ölçme değerlendirmesi yapılır. İç iktidar refleksimizden ziyade ülkeyi yönetme refleksimizi daha yukarılara taşıyacak konularla ilgilenmemiz gerek. Benimde liyakat dediğim üstünde uğraştığım konu bu..." 

AKTİF ÜYE VE ÖNSEÇİM AÇIKLAMASI

İlçe örgütlerinde tartışılan 'üyelerin sıfırlanması' ve 'ön seçim' konusunda görüşlerini ortaya koyan Aksünger, " Parti içinde aktif üyeliği söyleyen benim. Ortaya koyan da benim. Lafta da bırakmıyorum. Bu konuda çalışmalarımız var. Üyeniz milyonlarca olabilir ama ölçme değerlendirmeyle 100 bin katılımcı üyeye gitmektir hedef. Üyeleri silmekle sorun hallolmaz. Üye silinmeden aktif üyeye gitmek lazım. Uzun bir süreç. Ölçme değerlendirme yapman lazım. Kriterlerin olacak. Çalışanı ölçeceksin. Aldığı görevleri yapıyor mu bakacaksın! Aidat konusu...Aidat ben parayla liyakat olmayacağını düşünenlerdenim ama 1 lira bile ödememek liyakatsızlık nedenlerindendir. 3-4 kriterle aktif üyelik yaparsın. 2 yıl sürer. Katılımcı üye oluşur delege sisteminin kaldırılması bile tartışılır duruma gelir. Ön seçin taraftarıyım. Ön seçime girecektim birileri tarafından engellendi. Üyenin kendi iradesi var ama bu üye o üye mi...Ön seçim yaptık. Açlık vardı katılım yüzde 50'yi geçemedi. Yıllardır ön seçim isteyeceksin taşımaya rağmen yüzde 50 geçilemedi. Demek ki bir hata var. Ön seçimde harcanan efor genel seçimde harcanmadı" ifadelerini kullandı.


İL BAŞKANINA İLÇE BAŞKANINA SAYGI DUYACAKSIN

İl kongresi sonrası İzmir Örgütü'nde bir kamplaşma olduğunun görüldüğünü bu durumun bir an önce sonlandırılması gerektiği mesajını veren Aksünger, " Parti içi çekişmeler doğal ancak sonrasındaki sığ tartışma tarafına karşıyım. Yaşandı bitti demek lazım. Bir ilçe başkanını bir il başkanını sevip sevmemenizin önemi yok. Partinin içindesin bu isimlere gerekli saygıyı göstereceksiniz. Bunu tartışmam bile...İl kongresi sonrası kamplaştı İzmir örgütü evet ama bir an önce bunun ortadan kaldırılması gerek. Önümüzde kritik süreçler var. Bu yaz sıcak geçecek. Dinamik bir örgüte ihtiyaç var. Belediye başkanları kendi görevini yapacak, ilçe başkanları da kendi görevini yapacak. Liyakat olsa zaten bu sorun olmaz" dedi.
 
DIŞARIYA GÖRÜNTÜ MESAJI

"CHP'liler olarak daha dik daha çalışkan daha yürekli olmak zorundayız" diyen Aksünger, " CHP'liler kenetlenmek zorunda...Sıkıntılar hatalar vardır ama bu bizim dışarıya başka bir görüntü vermemizi gerektirmez" dedi.Sayfa Adresi: http://egepostasi.com/haber/aksunger-den-parti-ici-mesaj-yagmuru/132602