Huzurla bekleyen umutlar...
Yakup Uykutalp

Günümüzde bir evlat bir anaya bakamıyor, ne acı değil mi? Geçmişe döndüğümüzde çok gerilere gitmeden bir ana dokuz evlada bakıyordu..
Biliyorum soracaksınz bu konu nereden çıktı diye..Hemen hemen İzmir’in her semtinde huzurevi var..İyi mi tabii ki çok iyi..Elbette keşke hiç olmasaydı diyenlerde olacaktır..Bundan eminim..

Yeşilyurt, Karşıyaka, Gürçeşme, Bornova, Karabağlar, Konak, Buca da anaların, babaların huzura ihtiyacı var..Parası olan için aslında huzur her yerde..Fakat paranın satın alamayacağı huzursuzlukları, mutsuzlukları yaşayanlarda var..Terk edilmişlik içinde acıyla kıvranan ana babayı da görüyorum..Gözlerinin içine baktığımda yüzü soluk, keyifsiz ve moralsiz..
Evlat, anaya babaya sahip çıkmazsa huzur evi sahip çıkıyor..Böyle düşündüğüm de evlat için kötü bir durum, huzur evleri için iyi ki var bile içimden demek gelmiyor..Kötü düşünmek bile istemiyorum fakat hassas konulardan biri..

Ne kadar hassas toplum olduğumuz huzur evlerinin tıka basa dolu olduğunu aldığım duyumlarla gezerek, görerek, sosyal medyanın sağ duyulu hareket etmesinden kendisini göstermesini, içine girmeden birebir yaşıyorum..Üzülüyor muyum? Evet üzülüyorum..

Toplum olarak nasıl etkilendiğimiz de önemli..Bu dönem normal karşılansa da benim düşünceme ters geliyor..Normal mi? Evet yadırgamıyorum..Şu an için bir şey söylemek biraz zamansız gibi geliyor..Sağlık sıhhat yerinde ilerisi için bir şey söylemek için daha erken..Yaşlandığımızda ne olacağımız meçhul diyebilirim..

Topluma bakıyorum bencil, sevgiden uzak, saygı seviye sınırlarını zorlayan canavar ve gaddar bir millet olmuşuz..Doğu da ne olursa olsun, batı da nasıl olsa rahatız..Savaşın olduğu yerler bizim değil, sıçramadığı yerlerin her yeri bizim..Aynı zamanda bölge ayrımından korkan, korkak egemen tarafımız var..Konuyla ne alakası var hemen yanıtlayayım..Kısacası duyarsız bir toplum olduk..Duymak istediklerimizi görüyor, görmek istemediklerimizi duymuyoruz..Ne acı, üzücü ve yıkıcı bir durum..
huzurevi ile ilgili makale ile ilgili görsel sonucu
En çok huzur evi batı da var, doğu da huzur evi yok denecek kadar az sayıda..Neden doğu da yok denecek kadar az, batı da fazla..Artık trafikte seyir eden bir araç gibi her caddenin başında bir huzurevi görürsem şaşırmayacağım..Medeniyet tarlasının göbeğinde ana kucağında büyüyen neslin, çağa ayak uydurmak için mi desem..Yoksa rahatlığına düşkün bir nesilden mi bahsediyoruz..Gerçek şudur ki bizleri yetiştiren ana, babadan ve ileri de varacağımız yaşlılıktan bahsediyorum..
Aslında yemez ana, önce çocuklarına yedirir..Giymez baba, önce çocuklarına giydirir..Sokağa çıktığı zaman benim çocuklarım güzel gözüksün, temiz görünsün diye üstüne bu yılda bir şey almadan eskilerle idare edeyim der..
Fakat evlat anlamaz, ısrar eder, istedikçe ister anadan..Ana evladına yufka yürekli olduğu için, bedeninde dokuz ay taşıdığından dolayı hep sorumluluk hisseder..Evlat her zaman ki gibi bunu çok iyi kullanır..Allem eder, kullem eder babasından her şeyi koparmasını bilir..
Evlat ne zaman zor da olsa, hep baş ucunda ana vardır..Ana olmazsa aslında evlat bir hiçtir..Çünkü kimse tanımaz evladı bu zamanda..
Sorulduğunda ana baba sorulur? Ana, baba ismi verildikten sonra evlat tanınır..Artık ananın kaç evladı varsa? Tüm çocuklarına kol kanat olur..Üzüldüğünde en çok üzülen, sevincinde en çok sevinen anadır..
İnsanların batılılaşma eğilimi batıya kayan ekseni aynı tarafa bakmayabilir..Doğu ve Batı arasındaki kültürün, farklı olduğu anlayışın, ayrılıkları getirdiğini görüyorum..
Sadece huzur evi üzerinde düşünmek elbette toplum sorunlarını çözmek niteliğini taşımaz..Huzur evleri kimsenin kimsesiz olduğu huzuru, güvenidir..
Sağlıklı bir kişi hastalandığında ilgi alaka ister..Aynı zamanda ilgi alakayı bekler de..Huzur evinde olmaz demiyorum, fakat evimizdeki sıcak ilgi atmosferini hiçbir huzur evinde bulamayız..Allah hastalık vermesin..Kimseyi de sahipsiz bırakmasın diye hep dua ederim..Ama hayatın ne zaman, ne derece üzeceğini bilemediğim acımasız tarafı..O yüzden ne oldum diye kendimizi dev ayna da görürken, yarına ne olacağını iyi düşünmeliyiz..Bugün çok geç olmadan yarın için huzurla bekleyen umutları ziyaret edelim…Yaşadıkları ortamı yerinde görerek destek olalım..Sağlıcakla kalın..Sevgilerimle..Sayfa Adresi: http://egepostasi.com/yazar/huzurla-bekleyen-umutlar-/112426