‘Buruk’ Göztepe
Yiğit İmirdoğan

Göztepe için sezonun belki de en kritik maçıydı… Geçtiğimiz hafta İzmir’de lider Yeni Malatya’yı dize getiren sarı-kırmızılılar, Sivas’ta adeta buz kesti.

Malatya’yı yenerek zirve ile puan farkını 1’e indirmişken Sivas’ta yenilmeden İzmir’e dönmek Göztepe için yeterli olacaktı. 1 puana ‘iyidir’ demek, kontra ataklardan gol bulup 3 puanı hedeflemek gerekirdi. Ancak Okan Buruk’un 4-4-2 dizilişi ve ofansif bir kadro ile maça çıkması Sivasspor’u galibiyete daha çok yaklaştırmıştı.

Okan Hoca bence bu maçta işin fantezisine kaçtı. Böyle zorlu bir deplasmanda sahaya çift forvetle çıkmak, ofansif bir orta saha oluşturmak büyük kumardı. Yani yanlış oyun dizilişi, yanlış kadro maç başlamadan sonucu göstermişti.

Rakibin erken gol bulması ve mücadeleyi bırakmaması da eklenince sonuç kaçınılmaz oldu. Sivas 6 puanlık maçtan istediğini aldı ve zirve yarışında ‘ben de varım’ dedi.

Malatya maçında iyi bir performans gösteren Hakan Barış, bana kalırsa bu maç yedek kulübesinde beklemetilmeliydi. Maçın gidişine göre sonradan şans verilebilirdi…

Orta sahanın bel kemiği olan Gosso, tecrübesi ve defansif özelliğiyle bu zorlu deplasmanda mutlaka forma giymeliydi.

Büyük umutlarla transfer edilen ve Okan Buruk’un bir türlü vazgeçemediği Tayfur yine bekleneni veremedi. Bana kalırsa biraz cezalandırılıp yedek kalmayı haketti…

İyi bir sezon geçiren Umut Nayir bu maçta adeta sahada yoktu.

Takım kötü bile olsa ileride Halil ve Jahoviç ikilisi yine iyiydi. Aman nazar değmesin…

Kaleci Günay için söyleyecek pek bir sözüm yok… Bana kalırsa Beşiktaş’ın bize atmış olduğu büyük bir kazık. İyi de oynasa kötü de oynasa bu düşüncem asla değişmeyecek.

Devre arasında savunmaya ve orta sahaya mutlaka takviyeler yapılmalı.

Bu lig garip bir lig. Şampiyon olmak için aşırı kaliteli bir kadroya ihtiyaç yok. Mücadeleyi bırakmamak, gaza gelmemek ve şampiyonluğa inanmak, hedefi 12’den vurmaya yetecektir.

Bu mağlubiyet özellikle Okan Hoca’ya tecrübe olsun.

İnanıyoruz, güveniyoruz, yolun sonu şampiyonluk olsun.Sayfa Adresi: http://egepostasi.com/yazar/buruk-goztepe/112475