Referandumda İzmir'in yıldızları
Sercan Avcı

Referanduma kaldı 1 ay...

İzmir'de kimi siyasi iyi çalışıyor.

Kimileri ise çalışmıyor.

Kimileri uzaktan seyrediyor,

Kimileri 24 saatini 'evet'-'hayır'a ayırıyor.

Kimileri 'eh işte' dedirtiyor,

Kimileri ise durmak bilmiyor.

Gözlemlerim neticesinde referandumda şuana kadar yıldızı parlayan isimleri kaleme aldım.

***

Mesela Konak'ın CHP'li Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ı bu süreçte etkili görüyorum.

Sadece Konak'ta değil, özellikle CHP'nin yerel seçimlerde kaybettiği ilçelere gidiyor. Kadın kolları üyeleriyle birlikte anayasa değişikliği teklifini anlatıyor. Baro Başkanlığı yapmış olmasının avantajıyla konuya çok hakim... Söylemleri 'hava'da değil!

Kemalpaşa Belediye Başkanı AK Partili Arif Uğurlu...Genç başkan tüm konsantrasyonunu referanduma vermiş durumda. Bir röportajında 'Bu sistemi görmek hayalim' diyen Uğurlu ilçesinde kapı kapı dolaşıyor. Ev ev elindeki tabletle 'evet'i anlatıyor. İyi bir hatip olan Uğurlu'nun performansı İzmir'de 'evet'in çıkabileceği ilçeler arasına Kemalpaşa'yı en başa koyuyor.

En etkili İl Başkanı AK Partili Bülent Delican...

Diğer il başkanlarının pasif kalması, Delican'ın etkin gözükmesinin nedenlerinden.

Henüz tam koordineli bir çalışma yapmasa da, eskilerden yararlanamasa da, özellikle iki günde bir bakanın geldiği İzmir'de Delican, havalimanı karşılama ve uğurlama, bakan turu, il başkanlığındaki toplantılar, afiş-broşür hazırlama ve 'evet'e yönelik basın açıklaması yoğunluğunun altından şimdilik iyi kalktı.  Kendisinin aylar hatta yıllar sonra alanda broşür dağıtırken fotoğraf karesi vermesini 'son bir ay da alandayım' mesajı olarak algıladım.   

Belediye başkanlarından dikkatimi çeken başka isimlerde var. Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer ve Bergama Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç...

Soyer ilçesine her gelen vekilin muhakkak yanında oluyor. Partisinin gençlik ve kadın kollarının düzenlediği referandum buluşmalarında söz alıyor. Belediye başkanlarını Silivri'de toplayıp "'hayır' nasıl anlatmalıyız " noktasında düzenlediği toplantı önemliydi. Sığacık'ta 'yetti gari' adı altında düzenleyeceği festival ise referandum sürecinde 'hayır' cephesinin en renkli etkinliği olacak. 

Bergama'nın genç başkanı Gönenç de mesaisinin büyük bölümünü referanduma ayıranlardan...Özellikle İzmir'de ilk 'hayır' platformunun kurulmasındaki emeği çok önemli. Bir çok partiden ismi, STK temsilcisini bir araya getirdi. Günlerce onlarla toplantı yaptı. Alanda da özellikle Genel Merkez'den gelen isimlerle birlikte etkin bir propaganda süreci götürüyor.  

AK Partili vekil Hamza Dağ, sosyal medyada anayasa değişikliği teklifini en iyi anlatan İzmirli vekil...Hazırladığı kısa videolarla seçmeni sıkmadan teklifin artı yanlarını ve gidereceği olımsuzlukları çok iyi anlatıyor. Alanda etkili AK Partili vekil olarak avukat olmaların da avantajıyla Atilla Kaya ve Kerem Ali Sürekli'yi etkili görüyorum. 

CHP'nin İzmir milletvekilleri ise  genel anlamda etkili...İşi sıkı tutuyorlar. İzmir'de STK turu dışında, ilçelerde de vatandaşla bire bir temas kuran vekiller, Anadolu'nun çeşitli illerine de gidiyor. Herhangi biri birinin önüne geçmedi. Bence hepsi yapılması gerekeni yapıyor.  Düşünün 'Yahu nerede bu vekil' dediğimiz Zekeriya Temizel bile gençlik kolları üyesi gibi alanda vızır vızır.

Mesela ilçe başkanlarından dikkatimi çekenler Gaziemir'in CHP'li İlçe Başkanı Umut Tekin ve Buca'nın AK Partili İlçe Başkanı Mustafa Arslan...

Tekin, Gaziemir'de kadın ve gençlik kollarıyla alanda iyi işler yapıyor. En önemlisi partiye emek vermiş isimleri en organize şekilde alana kazandıran isim durumunda.

Buca'nın yeni AK Partili başkanı Arslan ise  yerinde duramıyor. Aktif ilçe başkanı sıkıntısı yaşayan AK Parti'de bu konuda Konak ilçe başkanı Temel Yıldırım artık yalnız değil.  SKM ofisiyle dikkat çeken AK Parti Buca'da Arslan'ın kutuplaşan gerilen ortamda CHP'nin açtığı Demokrasi Evi'ne ziyareti 10 numara hareketti. 

MHP'de 'hayır'a destek veren Müsavat Dervişoğlu, Murat Taşer gibi isimler etkili...Dervişoğlu sadece İzmir değil Türkiye genelinde de 'hayır' turunda. Taşer ise İzmir'deki 'hayır 'toplantılarının kilit isimlerinden. Genel Merkez'in tavrı neticesinde 'evet'e destek veren il başkanlığında ise başkan yardımcıları Serdar Seçgin ve Cumhur Bulut sosyal medyayı bu anlamda iyi kullanıyor. İkili hem teşkilata hem de İzmirlilere partinin neden 'evet' dediğini anlatıyor.  

İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan, meslek örgütü ve STK temsilcileri arasında propaganda da öne çıkan isimlerden. Konuşmaktan korkmuyor, savunmaktan çekinmiyor 'hayır' diyor. Özcan, panellerde toplantılarda muhakkak yer alıyor. Hz. Adem ile Hz. Havva'nın yer aldığı skandal video ile ilgili eksi alan Özcan, video ile igili 'benim ilgim' yok demişti. 

Geçmiş dönemde İzmir'de CHP'den milletvekili adayı olan eski PM Üyesi Elfin Tataroğlu da ulusal medyanın yıldızı durumunda. Akademisyen kimliğiyle 'hayır'ı etkili kanallarda etkin şekilde anlatıyor.. İzmir'deki kayıkçı kavgasına uzak duran Tataroğlu, referandumda yıldızı en parlayan isimlerden. 

AK Parti'nin eskileri arasında iki eski vekil Ali Aşlık ve Rıfat Sait sürecin aktif olarak içinde...İkisi de Genel Merkez nezdinde görevlerini yapıyor. 

Ve Aziz Kocaoğlu...Sona bıraktım! Her ne kadar "Gerekli emniyet sibopları olursa başkanlık sisteminde bir sakınca görmüyorum" diyerek partilisini kızdırsa da Kocaoğlu konuşmalarının devamında referanduma yönelik önemli mesajlar veriyor. Sözlerinde 'tek adam' vurgusu yapmayı ihmal etmeyen Kocaoğlu, "Türkiye Cumhuriyeti gibi dünyanın en önemli ülkelerinden birinin tek bir kişinin inisiyatifine bırakılmasına karşı  çıkıyorum" diyerek kendi açısından nokta koyuyor. Kocaoğlu, partisinin açtığı demokasi evlerinde boy göstermekten geri kalmıyor. Özellikle kırsal buluşmalarına ağırlık veren Kocaoğlu, Genel Merkez'e İzmir için "ben varım, merak etmeyin" mesajını veriyor. Sayfa Adresi: http://egepostasi.com/yazar/referandumda-izmir-in-yildizlari/112514