Oda seçimlerini ertelenmesi ne anlama geliyor?
Halit Tunç

24 Ağustos’ta bundan tam bir ay önce  “FETOSUZ İTO SEÇİMLERİ VE ODA AĞALIĞI”  başlıklı değerlendirme yazım yine bu köşede yayımlandı.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş’ ın 1992 yılından günümüze kadar devam eden 25 yıllık başkanlık seçimlerinin serüvenini yazmıştım.

55 bin aktif, 85 bin gayri-aktif  üyesi bulunan İzmir Ticaret Odası’ndaki başkanlık saltanatının ancak eşit rekabet koşullarının oluşturulmasıyla gerçekleşebileceğini anlatmıştım.

Özellikle Ankara’dan, İzmir’den bazı milletvekillerimizden olumlu mesajlar aldım. Demirtaş gibi 35-40 yıldır Ticaret Odalarının başına çökmüş,  seçme ve seçilmeyi formalite haline getirmiş, saltanata, ODA AĞALIĞINA dönüşmüş yapının çökertilmesi gerektiği yönünde istişarelerimiz oldu.

Kendilerinden izin almadığım için isimlerini yazamıyorum.

Siyasi havayı çok iyi koklayan, fırtınayı  his eden Ekrem Demirtaş ise boş durmamış hemen erken seçim kararı almıştı. Artık kazanması için önünde en ufak bir engel kalmamıştı. Zaten rakibi de yoktu.

Yangından mal kaçırır gibi seçime gitme kararından Ak Parti tabanının büyük rahatsızlığını, tepkilerin gördükten hemen sonra bu kez 13 Eylül ‘de  “İTO BAŞKANI DEMİRTAŞ’IN AK PARTİ’YE GOLÜ…”     başlıklı köşe yazım yayımlandı.

İşte burada çok büyük bir kırılma yaşandığını gözlemledim.

İş adamalarının çok önemli bir bölümü şartlar ne olursa olsun Ekrem Demirtaş’a karşı  sahaya indiler lakin zaman çok dardı.

Benzer sorunlar başka illerde de yaşanıyor, rekabet koşullarının eşit olmadığı bir seçim sürecine giriliyordu.

Ankara’ya şikayet yağmuru yağdı.

Diğer meslektaşlarım da Ankara örneğinde olduğu gibi seçimlerin ertelenmesi yönünde farklı yazılar ve paylaşımlarla sürece önemli katkıda  bulundular.

Hükümetimiz ise buna seyirci kalmadı, çok önemli bir karar alarak seçimleri erteledi.

Bana göre; Kuşkusuz bu sadece seçimleri erteleme kararı değil. Ticaret Odaları FETO yapılanmasından ve uzantılarından kesinlikle arındırılacak ve hesap verebilir şeffaf bir yapıya kavuşturulacaktır.

Ticaret Odaları hiç kimsenin çiftliği olmayacak, mesleki işlevleri arttırılacak ve Türkiye’nin birer stratejik öncü kurumları haline getirilecektir.

Orada projeler üretilecek, bütün üyelerin katılımıyla seçimler olacak. Ve kalkınmanın, büyümenin, ticaretin, yatırımın sadece merkezi değil öncüsü, yönlendiricisi, planlayıcısı olacaklardır.

Beyler özetle Ticaret Odalarında ağalık dönemi bitti.

30 yıl aynı koltuğu, kaynakları, imkanları kullanan, ondan rant sağlama dönemi artık sona eriyor.

İzmirli işadamların da bundan böyle mazereti de kalmadı.

İzmir Ticaret Odasını İzmir’in adına yakışır hale getirin lütfen.Sayfa Adresi: http://egepostasi.com/yazar/oda-secimlerini-ertelenmesi-ne-anlama-geliyor/112614